Vítejte v Jizerských horách.

 

Jsme si jisti, že rozhodnete-li se pro návštěvu našich kopců, nebudete litovat. A proč že jsme si tak jistí?

 

Jizerské hory, tedy Jizerky jsou jedním z míst s nejčistším ovzduším u nás. Svou polohou jsou také snadno dostupné. Jsou jen kousek od dálnice D10. I velikost Jizerek je přívětivá. Vždyť výškové rozdílí všech dvaceti osmi vrcholů v Jizerských horách na 1000m jsou v rozmezí 25m. Jizerky jsou tedy ideální místo pro cyklo, pěší i běžko výlety a to pro celou rodinu. Většinu z těch nejznámějších jako je Bukovec, Sněžné věžičky, Smrk, Smědavská hora, Holubník můžete navštívit během příjemného výletu okolo hory Jizera a posilnit se můžete v nejstarší vesnici Jizerce.

 

Jizerky jsou také plné rozhleden, říček, přehrad, vodopádů, pěších i cyklo tras, běžeckých i sjezdových tratí. I zde můžete během pár kilometrů navštívit rozhledny Bramberk, Slovanku a Královku. Podívat se zároveň na Josefodolskou přehradu i s jejím přítokem Kamenicí. Následující den můžete vyrazit na procházku k vodopádům Jedlová a spojit jí s návštěvou jednoho z nejznámějších míst – protrženou přehradou.

 

Našim horám se také říká skleněné hory. Od pradávna se zde vyrábělo, brousilo, mačkalo a jinak opracovávalo sklo do mnoha podob a forem. Jedním z hlavních produktů byly vždy skleněné perličky, korálky a jiné ozdobné formy. Dnes je hlavním producentem skla společnost Preciosa, která vyrábí vše od skleněných tyčí, přes všechny možné i nemožné velikosti korálků a produktů z nich až k nádherným skleněným lustrům, či moderním skleněným zátkám na víno. Do dnes je možné v říčkách a potůčcích nalézt stopy sklářské historie.

 

Vstupním místem do Jizerských hor je pak Jablonec nad Nisou. Zdejší muzeum skla a bižuterie rozhodně stojí za návštěvu. Jablonecký bazén pak nabídne útočiště při špatném počasí a v případě toho hezkého můžete využít jednu z jabloneckých přehrad.

Zřejmě nejznámější obec je dnes Bedřichov, a to hlavně díky běžkařskému závodu Jizerská 50. I Janov nad Nisou nabízí díky své části Hrabětice ideální místo pro dovolenou. V zimě se na Severáku mohou děti učit lyžovat a v létě je to pak ideální nástupní místo pro výlety. Tanvaldský Špičák je dnes největším lyžařským areálem v Jizerkách.

nisanka 5 nisanka dron 4 pod vlek dron 2 pod vlek dron 3 pod vlek dron smrk dron 2 smrk dron 3 smrk dron 4 smrk dron
Blatný rybník 7.11 011IMG_7677.JPGIMG_7650.JPGIMG_7654.JPGBlatný rybník 7.11 011IMG_7677.JPGIMG_7650.JPGIMG_7654.JPG